Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adınız:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 68
» Son Üye: vn5socks.net
» Toplam Konular: 582
» Toplam Yorumlar: 1,430

Detaylı İstatistikler

Son Aktiviteler
Destek Ekibi Başvurusu - ...
Son Yorum: Jonathan Bahçesiz
08-14-2018, 01:58 PM
Alan Adı Hediyeli Yarışma
Son Yorum: VII
08-12-2018, 08:45 PM
Logo İsteği Alınır!
Son Yorum: VII
08-11-2018, 03:45 PM
Merhaba
Son Yorum: ASi
08-11-2018, 11:56 AM
Domain Nedir? (Alan Adı)
Son Yorum: VII
08-10-2018, 06:21 PM

 
  Eklenti İndirmeye Mesaj Sınırı Koyma Eklentisi
Yazar: Jonathan Bahçesiz - 06-28-2018, 05:24 PM - Forum: MyBB Eklentileri - Yorumlar (3)

Resim Eklenti ismi: Eklenti İndirmeye Mesaj Sınırı Eklentisi Türkçe
Resim Eklenti Yapımcısı: Yaldaram
Resim Eklenti Türkçe: Nokta
Resim Eklenti Versiyon: 0.2
Resim Eklentinin Çalıştığı Versiyonlar: MyBB - 1.8.x (Eklenti 1.6.x sürümünde de çalışmaktadır ancak problem olabilir.)
Resim Eklenti Açıklaması: Belirlenen gruplara belli bir mesaj sayısına ulaşana kadar dosya indirmeye izin vermez.
Resim Eklentinin Kurulumu

 • Yukarıdaki ekten dosyayı indirip ftp aracılığı ile forumun kurulu olduğu dizine atıyoruz.
 • Admin Kp>Yapılandırma>Pluginler>Eklenti İndirmeye Mesaj Sınırı>Aktifleştir.
 • Admin Kp>Yapılandırma>Ayarlar>Eklenti İndirmeye Mesaj Sınırı Ayarlar.
Resim Eklenti Önizleme Resimleri
l1NVap.png
7v140r.png

Resim Rar şifresi : mybbokulu.com

Resim

.rar   mesajsınırı-mybbokulu.com.rar (Dosya Boyutu: 2.43 KB / İndirme Sayısı: 0)

Bu konuyu yazdır

  MyBB Ziyertçiye Konu İçeriği Gizleme Eklentisi(Gelişmiş) Eklentisi
Yazar: Jonathan Bahçesiz - 06-28-2018, 05:05 PM - Forum: MyBB Eklentileri - Yorumlar (1)

Resim Eklenti ismi: Ziyertçiye Konu İçeriği Gizleme Eklentisi(Gelişmiş)
Resim Eklenti Yapımcısı: Harshit Shrivastava
Resim Türkçe Çeviri: SiberLeon
Resim Eklenti Güvenlimi ?: Güvenli Resim
Resim Eklenti Versiyonu: 1.0
Resim  Test Durumu: Denenmiştir-sorunsuz Resim
Resim Uyumlu Olduğu Sürüm-(ler): MyBB - 1.8.x - 1.6.x - 1.4.x
Resim Eklenti Açıklaması: Ziyaretçiye konu içeriğini gizlemeye yarayan eklenti. Diğer konu içeriği gizleme eklentilerinden biraz farklıdır. Farkı ise direk konu içeriğinden giriş yapabilmek. 
Resim Eklenti Kurulumu: Upload klasörünün içindeki dosyaları forum dizinine bırakın.(public_html veya www) Admin panelinden eklentiyi aktifleştirin. 
YlX6X2.jpg
yl7qQk.jpg

Resim

Kod:
http://www.mediafire.com/download/8sj48rqcn8315j0/Ziyertçiye+Konu+İçeriği+Gizleme+Eklentisi%28Gelişmiş%29.rar

Bu konuyu yazdır

  Her kategoriye farklı renk vermek
Yazar: Jonathan Bahçesiz - 06-28-2018, 05:02 PM - Forum: MyBB Modifikasyonları - Yorumlar (1)

Önizleme:
687474703a2f2f692e696d6775722e636f6d2f63...492e706e67
Adım 1: Admin paneli > Temalar şablonlar > şablonlar > temanız > forum bit şablonlar > forumbit_depth1_cat
Adım 2: Tborder classına değişken ekliyoruz

Kod:
<table border="0" cellspacing="{$theme['borderwidth']}" cellpadding="{$theme['tablespace']}" class="tborder bar{$forum['fid']}">

bar{$forum['fid']} ekliyoruz. Şimdi fid değerini bulmak kaldı bunun için kategorinize girin ve ardından sondaki rakamı alın.
Resim
Global.css e ekleyin 
Kod:
.bar1 .thead {
 background: green;
}
fid değerini kategorinize göre kendiniz ayarlayacaksınız.

Bu konuyu yazdır

  Tema önerebilir misiniz?
Yazar: Taifun - 06-28-2018, 04:57 PM - Forum: MyBB Temaları - Yorumlar (2)

Tema forumu için (WordPress, MyBB, phpBB vs. vs.) tema önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Not 1: Forum, ücretsiz forum sisteminde olduğu için FTP erişimim yok.
Not 2: MyBB forumu.

Taifun

Bu konuyu yazdır

  Arama Motoru Optimizasyonu’nun 3 Temel Direği
Yazar: reasoN - 06-25-2018, 10:40 PM - Forum: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) - Yorum Yok

Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization-SEO) kapsamlı ve komplike bir alan olduğundan, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanın oldukça zorlu bir yarış olduğunun farkına varmak çok önemlidir. Arama Motoru Optimizasyonundaki sayısız ayrıntı içinde kaybolmak kolay ve yaygındır. Bu kısa makalede, programlama bilgisine sahip olmayan genel internet kullanıcılarının,Arama Motoru Optimizasyonukavramını daha kolay anlamalarını sağlamak için organic SEO yöntemini basitçe anlatmaya çalışacağım.
Kanımca, SEO’yu ya da herhangi bir konuyu anlamanın en kolay yolu, temel bilgilerle başlamak ve bu bilgileri gündelik konularla ilişkilendirip, aralarındaki benzerliklere odaklanmaktir.
Bu çerçevede isterseniz, İnternet’in de tıpkı gerçek dünya gibi kıtalar, ülkeler, şehirler, kasablar, mahalleler ve bireylerin yaşadıkları evlerden oluştuğunu hayal ederek başlayalım. Her websitesi bir evin zemini ve sitenin her sayfasi o evin odaları gibi düşünülebilir.
Bir evin en iyi şekilde yaşanılabilir hale getirilmesi için gerekli faktörler şunlardır: inşaat, mobilya ve ulaşım. Söz konusu evin, sağlam bir temel üzerine, güçlü malzemeler kullanılarak ve dış mimarisi iyi düşünülerek inşaa edilmesi gerekir. Yapı tam olarak inşaa edildiği andan itibaren mobilya ve diğer eşyalarla donatılması ve son olarak ulaşım için yollarla erişilebilir olması gerekir.
Tam olarak yukarıda tanımlanan şekilde, bir websitesinin de Arama Motorlarında en iyi şekilde performans göstermesi için gerekli faktörler: Kod, İçerik ve Linklerdir.
Kod (inşaa - yapı)

Bir websitenin bilgi mimarisi, sitenin oluturulmasından önce dikkatli bir şekilde düşünülmeli ve planlanmalıdır. Daha sonra profesyonel standartlara uygun programlama kodunu kullanarak sitenin inşaa edilmesi gerekir. Bir evin tahta, tuğla veya çelikten yapılması gibi bir websitesi de farklı programlama dilleri kullanılarak yaratılabilir. Evin bulunduğu lokasyon ve çevresindeki diğer evlere uzaklığına göre, bazen belli programlama dillerini kullanmak diğerlerine göre daha iyi sonuçlar verebilir.

İçerik (mobilya)

Websitesi kodlama bittikten hemen sonra basit içi boş bir kabuktan faksızdır. Bir evin mobilyalara ihtiyaç duyduğu gibi bir websitesi de içeriğe ihtiyaç duyar. Mobilyaların ne kadar kalieteli ve yapıya uygun olursa site performansı da o kadar yüksek olur. Yine aynı şekilde, yüksek kaliteli ve amaca uygun içerik çok önem taşımaktadır. Ayrıca çok fazla yada yetersiz içerik site performansı için zararlıdır.

Bağlantılar-Linkler (taşımacılık-ulaşım)

Hem kiracılar için hemde misafirleri için eve ulaşmak ve evden ayrılmak kolay olmalıdır. Özel ve toplu taşımaya elverişli evler, yol ve işaret tabelalarıyla, ana yollar ve bulvarlarla çevrilidir. Tipik olarak daha yoğun daha kalabalık bir çevre ulaşım açısından daha çok tercih edilir ve o çevrede evlerin piyasa değeri daha yüksek olur.

Aynı şekilde başka web siteleriden bir siteye yönlenen linkler (iç linkler) ne kadar fazla ise, söz konusu sitenin bulunması kolaylaştığı gibi arama motoru sonuçlarında (piyasa değerine benzer) da daha yüksek sıralarda listelenmesi sağlanır. Bu çerçevede, sitenizin diğer sitelere verdiği erişimin (dis linkler) kaliteli, konu ile alakali ve basit olması da hayli önemlidir. Bir evin önünden geçen yolun sıkca kullanılan ve şehir merkezine ulaşan bir yol olması, evin değerini küçük bir kasabaya giden bir patikaya göre daha fazla arttırır.
Esaslarınızı Korumak

Kaliteli bir şekilde inşaa edilmiş, müthiş eşyalarla döşenmiş büyük bir evin ulaşımını sağlayacak bir yolu olmamasının, bu evi neredeyse değersiz kılacağı konusunda herkes hemfikirdir. Hatta farzedelim ki iyi inşaa edilmiş yoğun ticari bir bölgenin yanı başında bir eviniz var. Eğer içinde uyuyacak bir yatağınız bile yoksa bu evde yaşamazsınız. Aynı şekilde bir evin en son moda eşyalar ile döşenmiş olması ya da çok itibarlı bir mahallede yer alıyor olması, olası bir fırtına da tavanının akmayacağı anlamına gelmez. Eğer, web sitenizin SEOnun üç temel direği üzerine oturtulduğundan emin olamazsanız, web sitenizi pazarlarken akıntıya karşı kürek çekmeye hazır olmalısınız.

Yazar Hakkında
Onur Birsen, M.B.A, C.P.A. Buzul Teknoloji ve Glacial Multimedia şirketlerinin yönetici ortağıdır. Harvard Üniversitesin’de e-ticaret üzerine eğitim almıştır ve arama motoru optimizasyonu konusunda 1999 senesinden beri yurt dışında 200′den fazla proje tamamlamış, onbinlerce kişiye seminerler vermiştir. 2005 yılında Türkiye de ofis açtıktan sonra arama motoru optimizasyonu konusunun Türkiye de daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı kendisine prensip edinmiştir.
Editor Hakkında
Aslı Gücüyener’in, London School of Economics’ten Yeni Medya ve Bilgi Toplumları alanında MSc derecesi bulunmaktadır. Şu an Doğan Online bünyesindeki hemalhemsat.com’da İş geliştirme Uzmanı olarak görev yapan Gücüyener, arama motoru optimizasyonu konusu ile yakından ilgilenmektedir.

Bu konuyu yazdır

  10 Adımda Anahtar Kelime Optimizasyonu
Yazar: reasoN - 06-25-2018, 10:40 PM - Forum: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) - Yorum Yok

Bulunduğunuz sektörle ilgili anahtar kelimeler ile arama yapıldığında web sitenizi Google’ın ilk sayfasında mı görmek istiyorsunuz? Wikipedia ya da New York Times değilseniz, bu kolay olmayacak! Ama merak etmeyin, imkansız da değil…

Bir anahtar kelime için Google aramalarında sonuç kalitesini yükseltmek, tekrarlanabilir bir süreçtir. Özellikle popüler ve jenerik bir anahtar kelime için ilk sayfada yer almaya çalışıyorsanız, %100 istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz fakat eğer içerik pazarlama ve SEO’yu ciddiye alırsanız, sitenize potansiyel müşteri trafiği çekmek gayet mümkün!
Bu yazımızda, Google’da anahtar kelime ile yapılan arama sonuçlarından web sitenize trafik çekebilmeniz için bir liste hazırladık:

[b]1. Adım: Zemin hazırlayın.[/b]


Bu aslında ilk adım değil, ilk adımdan önceki süreç. Herhangi bir anahtar kelime için trafik almayı beklemeden önce, elverişli koşulları yaratmanız lazım:

- Optimize edilmiş bir web sitesi: Web siteniz ne kadar doğru tasarlanır, ne kadar dış bağlantı oluşturursa o kadar iyi. Sitenizin, SEO kuralları ile tasarlanmış, kodlanmış ve optimize edilmiş olması gerekir. Bunun ne demek olduğunu bilmiyorsanızGoogle Webmaster Guideline‘ı inceleyerek ile başlayabilirsiniz.
- Yararlanabileceğiniz bir ağ: Bir anahtar kelime için en hızlı şekilde sonuçlarda yer almak istiyorsanız; yeni içeriklerinizi paylaşabilmek için Blog, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda sizi takip eden ve içeriklerinizi paylaşan bir kitleye ihtiyacınız olacaktır.
Bu konularda sabırlı olmanızı öneririz. Bahsettiğimiz dış bağlantılar, içeriklerin oluşturulması, sosyal medya kitlesi oluşturma gibi uygulamaları çok erken yaparsanız, sonra tekrar yapmak zorunda kalırsınız.

[b]2. Adım: İlk anahtar kelime aramanızı yapın.[/b]


Anahtar kelime listenizi oluşturduktan sonra, rekabeti ve anahtar kelimenin arama hacmini belirlemek için Google AdWords Keyword Tool gibi anahtar kelime araçları kullanın.

Anahtar kelime araçları ile gözden geçirmeniz gerekenler;
- İyi bir hacmi olan fakat çok da yüksek hacimli olmayan anahtar kelimeler seçmek: Daha popüler olan eşdeğer bir anahtar kelime varken, daha düşük bir arama hacmi olan anahtar kelimeyi hedeflemek istemezsiniz. Anahtar kelimeler arasındaki fark bazen iki-üç kat görünebilir. Fakat her zaman en yüksek hacimli anahtar kelimeleri seçmek için uğraşmayın çünkü bazı anahtar kelimeler üzerinde yüksek rekabet vardır ve bu kelimelerle optimizasyon yapmak için değerli zamanınızı harcamaya değmez. Örneğin gerçekten bir havayolu şirketi değilseniz, “havayolu” kelimesi için ne kadar optimizasyon yapsanız da trafik çekmek neredeyse imkansızdır.

Resim

- İş modelinizle alakalı bir anahtar kelime seçmek: Eğer terim sizin işiniz ve web sitenizle alakalı olursa anahtar kelimeniz için trafik alma şansınız artar. Unutmayın ki işe yarayacak bir trafik ve potansiyel müşterilerin web sitenize gelmesi için bu uygulamayı yapıyorsunuz.

Sürecin bu kısmında, anahtar kelimenizin farklı kullanımlarının ve kombinasyonlarının da bir listesini yapmalısınız. Bu, ileride içeriğinizi oluşturuken ve optimize ederken işinize yarayacaktır.

[b]3. Adım: Rekabeti kontrol edin.[/b]


Bir anahtar kelimeyi kararlaştırdığınızda, onu Google’da aratın ve rekabetin ne düzeyde olduğunu görebilmek için diğer arama motorlarından da yararlanın. Dikkat etmeniz gerekenler;

- Alan adları ve URL bağlantıları: Kaç adet birebir uyumlu alan adı var? En üst 10 sonuçtaki her bağlantı anahtar kelime içeriyor mu?
- Başlıklar: Başlık etiketleri anahtar kelime içeriyor mu?
- Sonuçlarda yer alan içeriklerin türü: Ürün sayfaları mı? Blog sayfaları mı? Videolar mı?
- Sonuçlarda yer alan marka çeşitleri: Büyük markalar mı? Küçük iş yerleri mi? Yeni siteler mi?
- Bu siteler ne kadar güvenilir: En üst 10 sonuçtaki sitelerin ne zamandan beri var olduğunu, kaç adet dış bağlantıları olduğunu ve daha fazlasını kontrol etmek üzere SEO eklentileri (plugin) kullanabilirsiniz.
Kendinizi farklı kılmanın yollarını arayın. En az rakiplerinizin uğraştıkları kadar uğraşmalısınız. İdeal olarak onlardan daha fazlasını ve daha iyisini yapmalısınız.

[b]4. Adım: İçeriği göz ardı etmeyin.[/b]


Anahtar kelimelerinizi özelleştirerek yani daha spesifik kombinasyonlar kullanarak, arama yapanlar sitenize veya varış sayfanıza geldiklerinde “amacını” anlayabilir ve sonrasında aradıklarını bulabilmeleri için daha iyi optimizasyon yapabilirsiniz. Arama motoru optimizasyonu ve pazarlama, kullanıcının arama sorgulamasında gerçekten ne istediğini anlamanız için en iyi tahmin araçlarındandır. Anahtar kelimeleri kontrol edin ve kelimelerden nasıl tahmin yürütebileceğinizi düşünün.

Google’ın kurucuları kusursuz arama motorunun tek bir sonuç hizmeti verdiğini söylüyorlar. Arama yapanların, tekrar arama sonuçlarına dönüp daha iyi cevaplar aramamaları için ihtiyaçlarını karşılamak üzere anahtar kelime optimizasyonu yapmalısınız.

[b]5. Adım: İçeriği kavramsallaştırın.[/b]


Seçilen anahtar kelime ile sitenize trafik sağlamak üzere yaratacağınız güncel içerikler için bir planlama yapın. Anahtar kelimenin sitenize trafik sağlaması için birçok içerik formatı vardır. Bunlardan bazıları:


 • Makale

 • Blog yazısı

 • Ürün sayfası

 • Bağlantı yönetimi (sitenizdeki iç sayfalara ya da diğer sitelerdeki dış sayfalara verilen bağlantılar)

 • Güvenilir rehber

 • İnfografik

 • Video
İçerik üretmek ne kadar zaman alır? Kim içerik üretmeli? Her şeyi kurum içi mi yoksa dış kaynak kullanımıyla mı yapıyorsunuz? İhtiyacınız olan tüm kaynak ve bütçeye sahip misiniz?
Endişeye kapılmayın; firma büyüklüğünüz ya da bütçeniz ne olursa olsun, blog içeriği üretebilirsiniz fakat infografik ve video gibi içerikler daha fazla öz kaynak ve zaman gerektirir.

[b]6. Adım: İşleme koyun.[/b]


Burası sürecin en zor kısmı, planınızı işleme koymak… Unutmayın, bu adımda aceleci olmamak çok daha önemli. Arama motorları; arama yapan kullanıcılara yararlı olabilecek, anahtar kelimelerle “spam” oluşturmayan, reklamlarla dolu olmayan yüksek kaliteli içeriklere önem veriyor.

Ücretsiz organik trafik sağlamak için bunca uygulamayla uğraşmak yerine trafiği satın almayı tercih ederseniz, SEM yani Google Adwords gibi Arama Motoru Pazarlama yöntemlerini de tercih edebilirsiniz.

[b]7. Adım: Anahtar kelimelerinizi optimize edin.[/b]


Aslında 6. ve 7. adım birbiriyle birleşmiş durumda…

Optimizasyonu sonradan yapmak yerine içeriğinizi üretirken optimize edin.
Burada bahsettiğimiz içerik, 2. adımdaki formüle edilen anahtar kelimelerin listesinin bulunacağı yer. Bu anahtar kelimeleri içeriğinizde güçlendirin fakat dikkatli olun. Anahtar kelimeler için birçok “görünmeyen” yer olduğunu unutmayın fakat tabi ki beyaz arka planın üzerine beyaz renkte yazı eklemekten ya da Google Guideline kurallarına aykırı herhangi bir şeyden bahsetmiyoruz. Görsel dosya isimleri gibi öğelerden bahsediyoruz. Kullanıcılar bilinçli olarak görsel aramıyorlarsa içeriğinizde görsel isimlerini görmeyeceklerdir ama bu anahtar kelime kullanımı yöntemi, içeriğinizin sonuçlarda görünme şansını mutlaka artıracaktır.

Resim

Sitenizde içeriği yayınlamadan önce, anahtar kelimelerinizi tekrar kontrol etmenizde her zaman fayda var.

[b]8. Adım: Yayınlayın.[/b]


İçeriğinizi insanlarla paylaşmanın zamanı geldi. İçeriğinizin formatına bağlı olarak, bu adımı gerçekleştirmek için biraz daha dikkatli olmalısınız. Bu daha çok habere, etkinliğe ya da trende bağlı içerikler için geçerli. Ayrıca şirketinizin PR ya da ilgili diğer bölümleri ile de koordine bir şekilde çalışmanız gerekebilir. Örneğin yeni bir ürün ya da hizmet ile ilgili bir içerik hazırlarken…

[b]9. Adım: Dağıtımını yapın.[/b]


Bu adım önemli ve içeriğinizi yayınladıktan hemen sonra gelmeli. Anahtar kelimeler ile sonuçlarda yer almak üzere şansınız olsa bile yayınlamadan önce olabildiğince çok kişinin göz atmasını sağlayın.

- İçeriğinizi markanızın sosyal medya hesapları aracılığıyla paylaşın: Twitter, Facebook, Google+, LinkedIn vb. Eğer mümkünse şahsi hesaplarınızdan da paylaşın.
- Bağımsız paylaşımları desteklemek için sitenizde sosyal butonlar (button) ve bileşenler (widgets) kullanın: Site üzerinden paylaşımları kullanıcılar için kolay hale getirin. Eğer tıklayabilecekleri bir buton varsa, kullanıcılar içeriğinizi tweet’leme ya da paylaşmaya daha meyilli olurlar.
- İçeriğiniz için link inşa edin: Link inşaası (link building) hala SEO’nun büyük bir bölümünü oluşturuyor. Sizin sektörünüzle alakalı dış sitelerden içeriğinize link vermek, SEO’nun en önemli kurallarından birisidir.

Resim

[b]10. Adım: Analiz edin.[/b]


İşiniz daha bitmedi. İnternet canlı bir iletişim aracıdır ve içeriğinizi daha iyi optimize etmek için hiçbir zaman geç değildir. Anahtar kelimelerinizin trafik performansını manuel olarak ya da Google Analytics gibi istatistik araçları ile kontrol edin. Birkaç hafta sonra eğer anahtar kelimeleriniz sitenize trafik sağlamıyorsa, daha çok işiniz var demektir. İçeriğinizi tekrar gözden geçirin ve doğru bir şekilde optimize edildiğinden emin olun.

Seçtiğiniz anahtar kelimenin rekabet alanında olma ihtimali var. Bu sebepten dolayı, otorite sahibi olana kadar daha az rekabet içeren anahtar kelimeler hedeflemeyi deneyin.
Arama motoru optimizasyonu kapsamında anahtar kelimeler ile sitenize trafik sağlamak için, hangi sektörde olursanız olun siz de aynı yolu izleyebilirsiniz.

Bu konuyu yazdır

  E-Ticaret Siteleri olanlar için ALTIN Seo İpuçları
Yazar: reasoN - 06-25-2018, 10:39 PM - Forum: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) - Yorum Yok

E-TİCARET SEO NEDİR?
E-ticaret siteleri için uyarlanmış seo sürecidir. Normal siteler için oluşturulan seo çalışmalarının anahtar kelimeleri düşük olmasına rağmen e-ticaret sitelerinin satılan ürünlere göre anahtar kelime sayısı oldukça yüksektir.

E-TİCARET İÇİN SEO ÇEŞİTLERİ

- Ürün Odaklı Seo

E-ticaret siteleri için ürün bazlı seo çalışmalarında ürünlere yönelik özel açıklama ve ürün başlıkları belirlenmektedir. Özgünlük ve yaratıcılık sizi diğer rakip e-ticaret sitelerinden ayıran özelliktir. E-ticaret dünyasında ürün gamı ve yelpazesi geniş olmasından dolayı ürünleri teker teker eklemek yerine tedarikçi firmadan alınan xml sayesinde anında aynı açıklamalar ile ürünler binlerce internet sitesinde yer alabilmektedir.

Ürün bazlı seo çalışmalarında genellikle anahtar kelimeleri ürün tam adları oluşturmaktadır. Bu nedenle ürün bazlı seo çalışmalarının anahtar kelime sayıları 1’den başlayarak 100’lerce anahtar kelimeye ulaşabilmektedir.

- Kategori Odaklı Seo

Kategori bazlı seo çalışması e-ticaret seo çalışmaları arasında öngördüğümüz ideal seo çalışmasıdır. Kategorilerin seo uyumlu hal alması ile ürün bazlı aramalardan daha çok aranma hacmine sahiptir. Bu çalışma tarzında ise ürün isimleri yerine kategori isimleri üzerinde site/marka otorite kazanmaktadır.

- Sosyal Odaklı Seo

E-ticaret sitelerine gelen siparişlerde sosyal medya kaynaklı siparişlerin oranı hiçte yabana atılmayacak oranlardadır. Bu nedenle bazı seo firmaları sadece sosyal odaklı seo çalışmaları sayesinde sosyal medya hesaplarını bir sipariş kaynağına çevirebilmektedir.

Sosyal odaklı e-ticaret seo çalışmalarında sitenin/markanın sosyal medya hesaplarının profesyonel anlamda işletilerek hedef kitlenin toplanması, şikayet ve önerilerin kabul edilmesi, müşteri memnuniyetinin sağlanması, marka bilinirliğinin arttırılması, ürün/hizmetlerin tanıtılması, sipariş kabulü ve satış sonrası destek amaçları ile kullanılmasıdır.

E-TİCARETTE İDEAL SAYFA-KATEGORİ YAPISI
Hazır e-ticaret sistemlerinin birçoğunda arama motorları ile uygun olmayan yapılar ile karşılaşmaktayız. E-ticaret sistem üreticileri aksine %100 seo uyumlu dese de sahip olduğunuz e-ticaret sitelerinde aşağıdaki faktörlere dikkat etmelisiniz.

Not: Site isimlerini vermemiz doğru olmayacağından o alanları bloklamak zorunda kalsak da örnek verilen 2 site birçok internet kullanıcısının bildiği sitelerdir.

Kategoriye/Sayfaya Özel Meta Tag Alanları

Sahip olduğunuz her kategoriye özel meta title, description ve keyword alanlarına sahipseniz endişeleneceğiniz bir durum bulunmuyor. Fakat her oluşturduğunuz kategori ve sayfada birbirinden farklı sayfa adı, açıklama ve etiket girmeniz linkinizin özgünlüğü ve kalitesi açısından önemlidir.

E-TİCARET SİTELERİ İÇİN ALTIN SEO İPUÇLARI

- Ürün ekleme işlemlerinde özgün başlık, açıklama ve anahtar kelimeler kullanın. 
- Ürün resimleriniz mümkünse profesyonel çekim olsun bu sitenizin özgünlük değerini de arttırır. Unutmayın arama motorları özgün ve emek verilen siteleri ön planda tutar. 
- Ürün resimlerinizde resmi yakınlaştırma özelliği bulundurun. 
- Ürünü tanıtan bir video mutlaka bulunmalı. Ziyaretçi ürün siparişi vermeden önce ürünü daha yakından tanıma fırsatı bulmaktadır. İnternet üzerinde reklam bulunmayan ürün videosu var ise onu tercih edebilirsiniz. Yoksa kendiniz de çekebilirsiniz. 
- Misafir olarak sitenizden alışveriş yapılmasına imkân verin. Ziyaretçilerin birçoğu siteye üye olmanın kaybettireceği zamandan dolayı ürünü almaktan vazgeçmektedir. 
- Ana sayfada mutlaka Günün Fırsatı, En Beğenilen, En indirimli gibi alanlar üzerinde ürünlerinizi ifşa edin. Birçok ziyaretçi yapılan yorumlara ve tercihlere göre siparişini değiştirebilmektedir.
- Ana sayfanızda maksimum 20 ürün listeleyin. Ana sayfa açılış hızınızı csssprite özelliği ile arttırabilirsiniz. 
- Ürün açıklamalarını hazırlarken ben bu ürünü almayı düşünüyor olsam neleri merak ederdim sorusundan yola çıkarak ziyaretçilerin aklındaki soru işaretlerine cevaplar vermeye çalışın. Bu metni yalın ve akıcı bir dil ile gerçekleştirin. 
- Sitenize üye olan kişilerden kendinize bir mail marketin datası oluşturun. Haftalık olarak bir ürünü kampanya yaparak bunu eski müşterilerinize göndererek bilgi verin.

Bu konuyu yazdır

  Backlinkink Seo İçin Önemi
Yazar: reasoN - 06-25-2018, 10:38 PM - Forum: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) - Yorum Yok

Backlink bir web sitesi için olmazsa olmazlardandır. Backlink bir web sitesinin popülerliğini belirler. Bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar öneriliyorsa bu web sitesi kalitelidir. Backlink’in katkı sağladığı diğer bir sistemse Google’nin algoritmalarından biri olan Trustrank sistemidir. Trustrank Google’nin sitenize verdiği değeri göstermektedir. Web siteleriniz 10 puan üzerinden değerlendirilir. Google için bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar fazla kaliteli Backlink alıyorsa o kadar kalitelidir. Ama Backlink alırken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır; 1. Google’nin banladığı sitelerden Backlink alırsanız size bir faydası olmayacaktır.

 2. Link çöplüğüne dönmüş sitelerden Backlink alırsanız Google bu Backlinkleri sevmediği için sitenize pek fazla bir katkısı olmayacaktır. Mesela link çıkışı fazla olan toplistlerden Backlink almanızın size pek fazla katkısı olmayacaktır.

 3. Bazı web siteleri gizli Backlink vermektedir. Bu tip sitelerden alacağınız Backlinklerinde size katkısı olmayacaktır.

 4. Backlink alımını bir günde kesinlikle yapmayın.Bu işlemi belli süreçlere bölün.


Bunların dışında kaliteli Backlink almak istiyorsanız ;


 1. İçeriğinizle alakalı sitelerden Backlink almaya çalışın.Bu işlem biraz zordur ama başardığınızda emin olun size katkısı çok fazla olacaktır.

 2. Kaliteli dizinlere kayıt olmaya çalışın.

 3. Sosyal sitelerden link almaya çalışın.(örn: Facebook,Twitter)

 4. Kaliteli forumlarda veya bloglarda yazılar yazarak bu sitelerden Backlink almaya çalışın bu web sitelerinden alacağınız Backlinklerin siteniz için önemi oldukça yüksektir.

Bu yazdıklarımızı uzun vade de hayata geçirirseniz emin olun hem arama motorlarında yükselirsiniz hemde sitenize bol ziyaretçi gelir.


Bu konuyu yazdır

  Seo nedir? (2018)
Yazar: reasoN - 06-25-2018, 10:37 PM - Forum: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) - Yorum Yok

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Google gibi arama motorlarının site içeriğinizin (metin, fotoğraf, ve videoların) ne hakkında olduğunu anlaması ve sitenizle alakalı aramlarda sitenizi listelemesi için alınan bir takım eylemlerdir.

Örneğin siteniz bisiklet mağazanız için ve Google'ın sitenizi yeni bisiklet arayan kişilere göstermesini istiyorsunuz. Sitenizin SEO'sunu geliştirmeniz, arama motorlarının bu bağlantıyı kurmasını ve sitenizi görüntülemesini kolaylaştırır. Sitenizin SEO ayarlarını düzenlemek çok basit bir işlemdir.

Kısa bilgilendirme: (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demektir. SEO, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir.


İyi SEO ayarlarına sahip olmanız için ihtiyacınız olan tüm araçlar burada- artık SEO'nuzu direkt olarak sitenizden düzenleyebilirsiniz.

S: Anahtar kelimeleri nasıl belirlenebilir?
Google'da arama yaparken, insanlar aradıkları konuyla ilgili anahtar kelimeler girerek arama yaparlar. Bunun üzerine Google bu anahtar kelimeleri içeren sitelerin listesini görüntüler. Bu nedenle SEO ayarlarınızı düzenlemeye başlamadan önce, işinizi veya sitenizin içeriğini en iyi şekilde anlatan kelimelerin listesini çıkarın - bu listeye sitenizin veya işinizin adını eklemeyin. Daha sonra bir Google Adwords Keyword Planner hesabı açarak siteniz için en etkin kelimeleri belirleyin.

Bu konuyu yazdır

  Wix SEO Araçları ve Uygulamaları
Yazar: reasoN - 06-25-2018, 10:37 PM - Forum: SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) - Yorum Yok

Googe Arama Konsolu
Kim olduğunuzu doğrulamak için kullanılan başlık kodları. 
Google web uzmanları için Google Arama Konsolu adında bir araç geliştirdi. Bu araç sayesinde insanlar direkt olarak arama motorlarıyla iletişim kurabiliyor. Kolayca domaininizi onaylayın ve anında insanların sitenizi bulmak için Google'ı nasıl kullandığını ve hangi teknik sorunların sitenize ulaşılmasını engellediğini öğrenin.
Daha fazla bilgi edin:
Google Arama Konsoluyla Domaininizin Onaylanması

Google Analytics
Ziyaretçi davranışlarını kolayca takip edin.
Site SEO'nuzun gelişiminin bir kısmı ziyaretçilerinizin nereden geldiğini anlamaya ve kim olduklarını öğrenmenize bağlıdır. Google Analytics size bu konuda yardımcı olur. Ziyaretçilerinizin sitenize nereden geldiğini öğrenin ve sitenize vardıkları andan itibaren davranışlarını takip edin.
Daha fazla bilgi alın:
Google Analytics


Gelişmiş Blog Yetenekleri
Kitlenizi büyütmek için optimize edilmiş yazılar.
Blog yazıları sitenizin SEO'sunu geliştirmeniz için harika bir yoldur. Yazılarınız Wix'in gelişmiş SEO ayarları sayesinde optimize edilebilir ve böylece sitenizin SEO'suna daha çok katkıda bulunabilir.
Daha fazla bilgi edin:
Wix Blogunun Sitenize Eklenmesi

Site Booster
Yerel rehberlerde listelenin.
Google, Google Haritalar, Yelp, Yahoo ve Bing gibi popüler yerel dizinlerde işletme bilgilerinizi listelemeyi ve takip etmeyi kolaylaştıran bir Wix uygulaması olan Site Booster ile sitenizi mümkün olduğunca bölgenizdeki müşterilere görünür hale getirin.
Site Booster'ı Deneyin


SEO Uygulamaları
Wix uygulama marketindeki en iyi SEO uygulamaları.
Wix Uygulama Marketi, sitenizin SEO'suna yardımcı olacak çok çeşitli uygulamalar sunar. Sezgisel Rabbit SEO platformuna göz atın ve SEO Coach Analytics ile harika SEO'ya doğru yol alın. SEO Analytics, ziyaretçilerinizi kolayca izlemenizi ve Easy SEO Blog ise bir çırpıda çok anahtar kelimelerinizi içeren blog yazıları oluşturmanızı sağlar.


SEO-Wiz
Gelişmiş, otomatik SEO rehberliği
Wix tarafından sunulan SEO Wiz uygulaması size sitenizin SEO'sunu geliştirmeniz için adım adım talimatlarda bulunur. Anahtar kelimelerinizi girin, gerisini bize bırakın. Sitenize profesyonel SEO ayarları yapmak için herhangi bir tecrübeye ihtiyacınız yoktur.
Daha fazla bilgi alın:
Wix SEO Wiz'i Deneyin

Bu konuyu yazdır