MyBBOkulu | MyBB Türkçe Destek Forumu - MyBB Destek Sitesi MyBB Kaynakları MyBB Rehberleri v MyBB Kurma Rehberi

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MyBB Kurma Rehberi
Selamlar,
Bugün sizlere MyBB kurma rehberi hazırladım, konu tamamen bana aittir ve izinsiz olarak paylaşılamaz. Hemen anlatıma başlayalım.

MyBB kurulumuna başlamadan önce ilk olarak sisteminizin MyBB sistem gereksinimlerine uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sistem gereksinimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kurulum Rehberi

Adım 1: İlk öncelikle MyBB kurulum dosyalarını indirmelisiniz. Türkçe ve son sürüm MyBB kurulum dosyalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Adım 2: Dosyaları indirdikten sonra, sitenizin ana dizinine yükleyin. (Sitenizin ana dizinine dosyaları yüklemek için Filezilla isimli programı kullanabilirsiniz.

Adım 3: Dosyalar yüklendikten sonra, internet tarayıcınız ile sitenizin /install klasörüne girin. Yani şöyle;
Kod:
http://example.com/install
Veya /forum klasörüne yükleme yaptıysanız;
Kod:
http://example.com/forum/install

Hoşgeldiniz Sayfası

Yukarıda anlatılan her adımı doğru ve eksiksiz bir şekilde yaptıysanız, sizi şöyle bir sayfa karşılayacaktır:

Resim

İleri  butonuna basıp devam edin.

Lisans Anlaşması

İleri  butonuna basmadan önce,Lisans Anlaşmasını okumanız gerekmektedir. Okuduktan sonra İleri  butonuna basabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri Kontrolü

Eğer, PHP versiyonunuz filan uyuyorsa, sıkıntı yok. Ama uymuyorsa, MyBB kurulumuna devam edemezsiniz. Dosya yazma izinleri uymaz ise eğer MyBB kurulumdan çıkmayınız. Düzeltilebilir bir hatadır.

/inc/ dizininde config_default.php adında bir dosya varsa onu, config.php yapınız.

Alıntı:Kural olarak tüm klasörlerin izinleri 755 ve dosyaların 644 olması gerekir.

Dosyalara ekstra izin verilirse güvenlik açığı oluşabilir.

Ancak CHMOD izinlerine bağlı olarak çalışan dosya ve klasörlerin izinleri şöyle olmalıdır.

Gereken – ./inc/settings.php – 666
Gereken – ./inc/config.php – (Kurulumda) 666 (Kurulumdan Sonra) 444
Gereken – ./cache/ – 777
Gereken – ./cache/themes/ – 777
Gereken – ./uploads/ – 777
Gereken – ./uploads/avatars/ – 777
Özel – ./admin/backups/ – 777
Özel – ./inc/languages/*language/* – 666 (Bütün Dosyalar)
Özel – ./inc/languages/*language*/admin/* – 666 (Bütün Dosyalar)

Yukarıdaki adımları doğru ve hatasız uygulamanız takdirinde sizi şöyle bir sayfa karşılayacaktır;

Resim

İleri  butonuna basıp devam edin.

Veritabanı Bilgileri

MyBB forum sistemi, üye bilgileri gibi şeyleri veritabanında saklar. O yüzden 1 tane veritabanınızın olması şarttır. Hosting firmaları genellikle C-PANEL içinde veritabanı oluşturmaya izin verir. Oluşturduktan sonra, veritabanı bilgilerini sayfaya yazalım.

Örnek olarak;

Resim

Bilgileri yazdıktan sonra, İleri  butonuna basıp devam edin.

Tabloları Oluşturmak

Veritabanı bilgilerinizi yazdıktan sonra, MyBB sistemi otomatik olarak veritabanında tabloları oluşturmaktadır.

Resim

Bu adımı ve bundan sonraki adımı ve tema yükleme adımlarını direk İleri  butonuna basıp geçin.

Forum Bilgileri

Sadece, Forum adı, site adı, e-posta adresi bölümlerini kendinize göre doldurun ve İleri  butonuna basıp devam edin. Diğer bölümleri sistem kendisi otomatik olarak dolduracaktır.

Yönetici Hesabı

Sizin hesabınızın yani yönetici hesabının bilgilerini doldurup İleri  butonuna basın ve devam edin.

Kurulum Tamamlandı!

Tebrikler! MyBB kurulumunu başarı ile tamamladınız, eğer yeni bir MyBB kurulumu yapmayı planlamıyorsanız /install klasörünü silmeniz önerilir.
Yeni bir MyBB kurulumu yapmak için, install klasöründe bulunan lock dosyasını siliniz.

Resim

Eğer bir hata ile karşılaşırsanız sitemizden destek alabilirsiniz.

Konu başlığındada belirttiğim gibi konu tamamen bana aittir, izinsiz paylaşılması yasaktır.

Kolay gelsin.

Hynes
Teşekkür verenler: Taifun
Ellerinize sağlık, güzel konu
Teşekkür verenler:
(05-27-2018, 11:38 PM)leojely Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ellerinize sağlık, güzel konu

Teşekkürler.
Teşekkür verenler:
Ellerine sağlık Arda, bu güzel konuların devamı gelmesi dileğiyle.

Resim
Resim
Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır...
MyBBOkulu Forum Kuralları
MyBBOkulu Üyelik Çeşitleri

Teşekkür verenler:
Yararlı konu, teşekkürler Smile

Resim
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination!"
"Votre meilleur professeur est votre dernière erreur..."
Teşekkür verenler:
Ellerine sağlık, teşekkürler

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK (1881-193)
"Biz her şeyi gençliğe bırakacağız… Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. 
Bütün ümidim gençliktedir."

Resim
Teşekkür verenler:
Teşekkürler arkadaşlar.
Teşekkür verenler:
Ellerine sağlık Arda çoşturmuşsun yine.

Kralı gelsin demeyi isterdim ama
Resim
<•••>
Teşekkür verenler:
Teşekkür ederim MyBB kurulumu yapacaktım tamda. 

Taifun
Teşekkür verenler:
Eline sağlık Arda, gayet güzel bir anlatım olmuş.
Ana sayfada önemli konular diye bir kısım açarsak kesinlikle koyacağız ^^

Resim

Küçük bir not:
Ne ? değil, Ne? Noktalama işaretleri ayrı yazılmaz.
"Her Kelimenin Baş Harfi Büyük Olmaz." değil, "Her kelimenin baş harfi büyük olmaz."
"gine" değil, "yine".
Daha ekleyeceğim.
Türkçemizi düzgün kullanalım.

Resim
Teşekkür verenler: Hynes

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi