Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MyBB 1.8 Forum Admin Paneli Kısayolunu Gizlemek
#1
Merhaba,

Sitenizin güvenliğini az da olsa sağlayabilecek olan bir güvenlik önlemini anlatacağım. Sitenizde art niyetli birine,admin yetksi verdiniz bu kişi admin panelinize girip sitenizin ayarlarını değiştirmek istiyor, mybb'de default olarak "Admin Paneli" kısayolu forumda gözükür buna direkt tıkladığında admin paneline girmektedir. Adı dahi değişse.


Art niyetli birisi bu paneli gördüğünde, MyBB Admin paneline erişebilmektedir. Bu dersimizde ise bu kısayolu kaldırmayı anlatacağım,daha doğrusu gizleyeceğiz.

Bu işlem herkes için geçerli olacaktır.Süper adminlerde dahildir. Zaten ftp erişimi olan süper admin admin yolunu biliyordur url kısmına siteadresi.com/adminyolu şeklinde yazarak panele erişebilir. Bu sadece forumda bu kısayolu gizlemeye yaramaktadır.

FTP programınız ile sitenizin ftp kısmına bağlantıyı gerçekleştirin. Daha sonra mybb'yi kurduğunuz yere gidin.

Aşağıda adını yazdığım dosyayı yedekleyin. (Masaüstünüzde bir klasör oluşturun onun içine atın)
  1. global.php
Daha sonra bu dosyayı ftp programınızdan tekrar indirip/sürükleyip masaüstünüze atın,ya da direkt sağ tıklayıp (Göster/Düzenle) diyerek notepad++ programıyla dosyamızı açın.

Aşağıda ki kodu CTRL+F kombinasyonu yardımıyla aratın 

Kod:
Kod:
if($mybb->usergroup['cancp'] == 1 && $mybb->config['hide_admin_links'] != 1)


Bu kodda en sonda yer alan değerini 0 yapıyoruz ve dosyayı kaydediyoruz. İşlem bu kadar. Admin paneli kısayolunu gizlemiş olduk. Tekrar görünsün istiyorsanız bu 0 yazdığınız yeri 1 yaparak tekrar kaydedin.

Sonuç:

Bu çok üst düzey bir güvenlik önlemi değildir. Sadece küçük çaplı,kendini hacker sanan,art niyetli insanların emellerini engellemiş olursunuz hepsi bu. Kullanmanın,uygulamanın bir zararı olmayacaktır. Güvendiğiniz kişiye admin paneline nasıl gireceğini söylersiniz oda url kısmına yazarak giriş yapar.
Cevapla
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi