MyBBOkulu | MyBB Türkçe Destek Forumu - MyBB Destek Sitesi MyBB Kaynakları MyBB Rehberleri v Forum Nasıl Açılır: Ücretsiz Forum Kurma Rehberi MyBB

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Forum Nasıl Açılır: Ücretsiz Forum Kurma Rehberi MyBB
Merhaba, konumuza hoşgeldiniz.
"Forum kurmak istiyorum", "bir forum açsam iyi olur", "ücretsiz forum açılır mı?", "forum nasıl açılır" aklınızda bu ve bunun gibi sorular var ise cevabı için tam da doğru adrese geldiniz. Bu yazımızda size tamamen ücretsiz bir şekilde nasıl forum açacağınızı öğreteceğiz.
Öncelikle ben 5 yılı aşkın bir süredir MyBB ve ücretsiz forum açma işleriyle uğraşıyorum, bu yazımda da sizlere bu konuda bilgilerimi aktarmaktan keyif alacağımı söylesem yalan olmaz.

Bu yazımızda 3 farklı başlık olacak:
  • Neden Forum Açmalıyım?
  • Ücretsiz Forum Açabilir Miyim?
  • Hangi Scripti Kurmalıyım?
Resim

Neden Forum Açmalıyım?
Samimi olmak gerekirse içinde bulunduğumuz 2018 yılı itibariyle forumlar pek kullanılmıyor ve bazı kişiler tarafından "forum devri bitti" deniyor. Lakin çevrenize güveniyorsanız, forumunuza kitle toplama konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi düşünüyorsanız veya iyi bir yatırımla bu işe girebilecekseniz forum açmak gerçekten zevkli ve bir o kadar da emeklerinizin karşılığını alabileceğiniz bir iş... 
Eğer ki kendinize uygun bir alan belirlediyseniz ve forumunuzda aktiflik sağladıysanız forumunuza "Adsense" almak için başvuru yapabilir veya türevi olan farklı reklam ağlarıyla çalışmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede hem forumunuzun masraflarını karşılarsınız hem de bu işte inatçı ve başarılı olursanız cebinize bir miktar kazanç koyarsınız. Lakin masrafları azaltmak için tavsiyemiz MyBB ve benzeri ücretsiz forum scriptlerini kullanmanız olacaktır. Çünkü vBulletin, xenforo gibi yazılımlar başlangıçta sizin için sadece gereksiz masraf olur. 
MyBB tamamen ücretsiz script olup piyasada mevcut birçok teması bulunmaktadır. Mybb forumunuzun admin panelinden sitenizi dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Üstelik günümüzde fazlaca bulunan mybb destek forumu olan sitelerden destek alabilirsiniz.

Ücretsiz Forum Açabilir Miyim?
Elbette, ücretsiz bir domain ve hosting bulduğunuzda ücretsiz forum açma scripti olan MyBB'yi kurduğunuzda hayallerinizdeki o güzel foruma ulaşmak için büyük bir adım atmış olacaksınız.
"Ücretsiz domain(alan adı)" almak için Google'da basit bir arama yapmanız yeterli olacaktır. Alan adınızı seçin ve ücretsiz olarak tescilleyin.
Alan adı işlemini bitirdikten sonra Google'da işimiz bitmiyor tabii. "Ücretsiz hosting" şeklinde arama yaparsanız yine karşınıza birçok sonuç çıkacaktır ama ücretsiz ve güvenilir bir firma bulmanız zaman alabilir. SSL sertifikası olmasına dikkat edin...
Hostingimizi aldıktan sonra hosting sitesindeki "ns.xxxx.xxx" şeklindeki belirtilen ns(name-server) linklerini alın ve domaini aldığınız siteden özel isim sunucusu ekle'ye tıkladıktan sonra ns adreslerini yerleştirin. Sunucu hızı ve sitesine bağlı olarak 2-12 saat arasında siteniz açılmış olacaktır.

ucretsizdomain.png

Hangi Scripti Kullanmalıyım?
"İyi güzel alan adımızı da aldık hostingimizi de, hadi siteyi kuralım ve işe başlayalım" diyorsunuz muhtemelen. Hostinginizin size verdiği bilgilerle CPANEL adresinize erişim sağladıktan sonra "Kolay Script Kurulumu - Softaclous App Installer" bölümünden MyBB'yi bulun ve kurulumunuzu tamamlayın.
Eğer Cpanelinizde kolay kurulum yoksa veya MyBB bulunmuyorsa:
MyBB KURULUMU HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

mybbkurulum.png

Bir sonraki rehber yazısında görüşmek üzere!
MyBBOkulu - İzinsiz paylaşımı yasaktır.

Resim
Resim
Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır...
MyBBOkulu Forum Kuralları
MyBBOkulu Üyelik Çeşitleri

Teşekkür verenler: bretwskin , Escobar , Hynes , sniper , yusufkoc , Taifun
Elinize Sağlık , yararlı konu...
Teşekkür verenler:
Efsane anlatım abim, senden de bu tür anlatım beklenirdi. eline sağlık.
Teşekkür verenler:
Bize bu bilgileri sunup,  bize yeniden hatırlattığınız için teşekkürler,elinize sağlık.

Emre Altındağ
Teşekkür verenler:
Teşekkürler Kaan abi.

Kralı gelsin demeyi isterdim ama
Resim
<•••>
Teşekkür verenler:
Teşekkürler ve ücretsiz hosttan kurulurmu/iş görür mü? 

Taifun
Teşekkür verenler:
(05-23-2018, 11:48 AM)Taifun Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler ve ücretsiz hosttan kurulurmu/iş görür mü? 

Taifun
Çok üst düzey bir ziyaretçi kitleniz olana kadar işinizi görecektir. @Taifun

Resim
Resim
Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır...
MyBBOkulu Forum Kuralları
MyBBOkulu Üyelik Çeşitleri

Teşekkür verenler: Arsız-E , Arsız-E , Arsız-E , Taifun

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi